Grocery Shopping Inside a National Park

In February, sometime before my last roommate moved away, she mentioned a budget software that her son bought her. Well it got me checking for budget apps to download onto my tablet. Found one that I had enough space for. Its called “Spending Tracker”. It seems pretty easy to use and was an eye-opener when I posted the income that I had actually brought home in January (not the gross pay). I kept looking at the total I brought home “VS” the amount in my bank account at that time, and the realization hit me that I really do need to stick to a budget more then I had thought.

Lately I have seen a few blogs around the internet and some comments in facebook groups where different people post what they spend at a grocery store. Usually it’s from people who live in locations with more than one store, which allows them to shop around and compare prices. Well in my tiny community outside of the national park there is only 1 store, with 1 bigger store inside the park. Stores like Walmart, Whole Foods, Sprouts, and Safeway, are in Flagstaff which is about 90 minutes away. Without a car, they might as well be across the country. Thankfully I can order some food online from Walmart and Amazon, to be delivered to my post office box.

So with my new spending tracker app, I want to see exactly what I spend in a month for: #1. Starbucks, #2. Dining out (restaurants) #3. Groceries at store (both inside and outside the park), #4. Schwan’s food truck delivery. #5. Foods ordered online. The idea is to find out exactly what I am spending on all the food and drinks that I consume and then figure out a way to save money. This should be an interesting month, as myself and all the other locals like to complain that it’s expensive to shop and eat here.

Sure there are days where I don’t care about a price and will go eat out at one of the local buffets. My last buffet was for Easter dinner. Then I become a Scrooge for a few days after my big-spending moments and refuse to buy anything.

(Saturday) for lunch I finished up a bag of frozen broccoli and cheese sauce that I had gotten from the Schwan’s truck last week, and I mixed it with a mini Minute-Ready container of red quinoa & brown rice. My lunch is technically not on my diet, but it’s what I had ,easy access to today before I get ready for work.

Around 5:30pm, I started feeling kinda BLAH. Got an ice cream sandwich during my lunch break and felt better afterwards. It normally cost $1.79 but with my employee discount, it cost me $1.43. I didn’t really eat much all day which is probably why I wasn’t feeling my best.

(WEDNESDAY) 4/25/2018

I came up to the store to buy a couple avocados, bag of spinach, shredded cheese, and some junk that I didn’t really need. So what does the produce section look like in your store? My total (with my employee discount) came to $14.34.

Now I am heading back home to have a huge salad while I do laundry.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s